Odszkodowania - rzeczywiste korzyści wirtualnych porad.

Bartosz Góźdź

Radca prawny

Porado.pl: Panie mecenasie, w potocznym języku terminy takie jak odszkodowanie, zadośćuczynienie są dość często mylone. Jaka jest między nimi różnica?

Bartosz Góźdź: Słowo odszkodowanie w języku prawnym oznacza świadczenie, które ma na celu zrekompensowanie straty majątkowej. Zazwyczaj jesteśmy w stanie dość precyzyjnie określić jej rozmiary, znając lub szacując wartość utraconych czy uszkodzonych przedmiotów.

Zadośćuczynienie ma na celu zrekompensowanie krzywdy, czyli straty niematerialnej. Przykładem może być cierpienie psychiczne albo ból, zatem kwestie, których nie da się w pełni wyrazić w pieniądzu.

Kto może nam pomóc w takich ocenach? Czy na pewno prawnik jest właściwą osobą?

Tak, ponieważ kluczem jest znajomość tematyki i orzecznictwa. Podstawą dla decyzji sądów są opinie biegłych lekarzy, którzy są w stanie ustalić, że w określonym przypadku mamy do czynienia z konkretnym, wyrażonym w procentach uszczerbkiem na zdrowiu. Analizując wyroki zapadające w podobnych sprawach, widzimy prawidłowości w zakresie zasądzanych kwot. Oczywiście, jest to punkt wyjścia do całościowej oceny, w której musi być uwzględnionych szereg okoliczności towarzyszących.

Rozumiem, że nie znając orzecznictwa jesteśmy w stanie niedoszacować krzywdy lub przeciwnie, wystąpić z wygórowanym roszczeniem, które zostanie odrzucone?

Tak. W drugim przypadku narażamy się również na konsekwencje związane z przegraniem procesu, co również wiąże się z pewnymi kosztami.
Sprawca szkody lub zakład ubezpieczeń jest zazwyczaj reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika. W przypadku przegrania sprawy sąd co do zasady zasądza pokrycie kosztów takiej reprezentacji.
Jeśli będziemy żądać świadczenia rażąco zawyżonego i sąd uwzględni nasze roszczenie na przykład w trzydziestu procentach, to w pozostałych siedemdziesięciu przegrywamy. Musimy zwrócić drugiej stronie koszty jakie w związku z tym powstały.

Według jakich zasad określa się koszty reprezentacji?

Co do zasady, stawki za wynagrodzenie radcy czy adwokata regulowane są rozporządzeniem ministra sprawiedliwości. Dodatkowo kodeks etyki nakazuje, aby klient, który powierza nam sprawę wiedział jaki będzie jego koszt przed przystąpieniem do dalszych czynności. Oczywiście można umówić się na określony, symboliczny procent od wygranej.

Jeśli chodzi o firmy odszkodowawcze sytuacja jest odmienna. Reprezentują one klientów bezkosztowo, co oznacza, że dana osoba nie musi płacić za samą reprezentację, jednak w przypadku wygranej pobierane jest bardzo wysokie honorarium, sięgające połowy zasądzonej kwoty. W przypadku radców czy adwokatów takie działanie uznane byłoby za sprzeczne z kodeksem etyki zawodowej.

W Porado.pl chcemy promować model, w którym wykorzystujemy wiedzę ekspertów w codziennym życiu. Ta wiedza ma być dostępna - dlatego stawiamy na usługi online. Czy w kontekście spraw poruszanych w naszej rozmowie szybkość kontaktu z radcą prawnym ma jakieś znaczenie?

Oczywiście! Nie twierdzę, że jeśli ktoś miał wypadek musi od razu sięgać po telefon i dzwonić do prawnika, ale zdecydowanie podpisuję się pod stwierdzeniem: im szybciej tym lepiej. Bardzo istotne z punktu widzenia odpowiedzialności odszkodowawczej czy to ubezpieczycieli czy sprawców szkody ma zgromadzenie odpowiednich dowodów. Jest to zagadnienie dużo bardziej złożone, niż może się wydawać, a dzięki właściwemu ukierunkowaniu przez specjalistę możemy uniknąć błędów na tym etapie.

Nie twierdzę, że jeśli ktoś miał wypadek musi od razu sięgać po telefon i dzwonić do prawnika, ale zdecydowanie podpisuję się pod stwierdzeniem: im szybciej tym lepiej. Kroki, które podejmujemy pomiędzy chwilą powstania szkody, a zgłoszeniem jej do podmiotu zobowiązanego do jej naprawy, czy to sprawcy czy towarzystwa ubezpieczeniowego, są najistotniejsze.

Kroki, które podejmujemy pomiędzy chwilą powstania szkody, a zgłoszeniem jej do podmiotu zobowiązanego do jej naprawy, czy to sprawcy czy towarzystwa ubezpieczeniowego, są najistotniejsze i w pewnym sensie budują drogę do ewentualnego uzyskania tych świadczeń przed sądem.
Dodatkowo, od radcy prawnego możemy oczekiwać że podpowie nam jakie mamy rokowania w danej sprawie, jak postępować, gdzie konkretnie się zgłosić.

Formuła online doskonale się sprawdza. Klient ma dostępny harmonogram danego radcy, umówienie terminu nie stanowi więc problemu. Możliwość wymiany dokumentów jest również w zupełności wystarczająca.

Formuła online doskonale się sprawdza. Klient ma dostępny harmonogram danego radcy, umówienie terminu nie stanowi więc problemu. Możliwość wymiany dokumentów jest również w zupełności wystarczająca.

Czy korzystając ze wsparcia radcy prawnego możemy zwiększyć szanse na to że otrzymamy wyższą kwotę w ramach ubezpieczenia, który dysponujemy?

Tak. Najczęściej umowa ubezpieczenia składa się z dwóch części - umowy pierwotnej, tak zwanej polisy, oraz ogólnych warunków ubezpieczenia. To tam określone są zasady, na jakich może dojść do wypłaty świadczenia, a także wszelkie ograniczenia czy wyłączenia. Dokumenty te mogą sprawiać trudności interpretacyjne, dlatego warto skonsultować je - optymalnie jeszcze przed zawarciem umowy.

Dodatkowo, jeśli poza ubezpieczeniem obowiązkowym dysponujemy dodatkowym, dobrowolnym, warto ustalić jaka powinna być kolejność zgłoszeń, aby nie wyłączyć sobie prawa do uzyskania kompensaty w możliwie najpełniejszym zakresie.

Dziękuję za rozmowę!

W imieniu Porado.pl rozmawiał M.A.

W artykule wykorzystano zdjęcie z www.freepik.com

Image by Racool_studio on Freepik


Bartosz Góźdź

Radca prawny